Yıldız Toksöz Şiirleri - Şair Yıldız Toksöz

Yıldız Toksöz

Şayet, kalan ömrümüz ayrı geçecek olsa,
Yine de bir an bile dönemem ki sözümden.
Solsa yüzüm hasretle gönlüm etmez şikâyet,
Gözümden akan yaşı ellerin silse yeter.

Kavuşmayı beklerken tek isteğim sadakat,

Devamını Oku
Yıldız Toksöz

Şehitlerin haberi can evimizden vurur,
Failleri ininde saklayanlar sır hocam.
Milletimin gözyaşı hesap sorarsak durur,
Hainlere hesabı geç olmadan sor hocam.

Taşları bağladılar itler çıktı meydana,

Devamını Oku
Yıldız Toksöz

Hani bizler kardeştik tek derdimiz vatandı?
Hani güven içinde yaşıyorduk beraber.
Düşmanımız vatanı parçalayıp satandı,
Alt etmeye yıllarca kafa yorduk beraber.

Şimdi ne değişti ki, azılı düşman olduk?

Devamını Oku
Yıldız Toksöz

Uzun bir süre önce Zübeyde Gökbulut’ tan Kırşehir Âşık paşa Şölenine davet aldım. Mesajı okuduğumda önce bir düşündüm Zübeyde hanımı (sonra gönlümün baş köşesine kurulan ablam oldu) tanımıyordum utanarak yazıyorum ama Âşık Paşa hakkında en ufak bir fikrim yoktu ve Kırşehir hakkında da tek bildiğim kulağıma çalınan‘’Kırşehir’e şehir, Kadıköy’e köy diyenin’’ cümlesiydi. Mesajdaki irtibat numarasını aradım sevgi dolu içten bir sohbetle Zübeyde hanımla tanıştım. Seve seve katılacağımı bildirdim ve şölen tarihi yaklaştıkça heyecanım daha çok arttı. Birçok edebiyat dostuyla tanışacaktım yeni bir şehir görecektim. İşyerimden iznimi aldım ve Tekirdağ’dan direk otobüs bulamadığım için Ankara biletimi cebime koyarak yola koyuldum. Yaptığımız telefon görüşmesinde Kırşehir’e vardığımızda türbede inmemizi, bizi karşılayacaklarını söylemişlerdi aktarmalı uzun bir yolculuktan sonra yağmurlu bir cuma günü öğleye doğru Kırşehir’e ulaştım. Telefonla indiğimi bildirdiğimde güler yüzüyle karşılamaya gelen Zübeyde ablamla tanıştım. Otelde kısa bir dinlenme ve tanışma süresinden sonra Âşık Paşa’yla ilgili bir panele katılmak üzere kültür merkezine gittik. Değerli hocalarımızdan Kırşehir ve Âşık Paşa’yla ilgili aldığımız bilgiler asla unutmayacaklarım arasında yerlerini aldılar. Türkçenin yaşaması ve gelişmesine büyük hizmetleri bulunan Âşık Paşa’nın 12000 beyitlik Türkçe Garipname adlı eseri eşsiz bir kültür hazinesiydi ve inanıyorum ki tarih ve kültür zenginliğinin yanında sadece bu eser bile Kırşehir'in Türkçenin başkenti olmasına yeterlidir.
Hani derler ya’’ Yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat’’ zaten hepsini anlatmaya çalışsam buna kâğıtlar yetmez. Kırşehir’e has sunumla ve lezzetle ikram edilen yemeklerimizi yediğimiz, çaylarımızı içtiğimiz Belediye Sosyal Tesisleri'nde gösterdikleri ilgiyle geçirdiğimiz güzel saatleri bize yaşatan tüm çalışanlarına, bizi ağırlayan Cingöz otel personeline özellikle teşekkür etmek istiyorum. Hepsi elbette misafirleri ağırlamakla görevliydi ama yüzlerindeki tebessüm hiç eksilmeden bunu yaptılar ve evimizdeymiş gibi rahat etmemizi sağladılar. Aynı şekilde bizi sürekli bir yerden bir yere taşıyan şöförümüze ve şölen boyunca fotoğraflarımızı videolarımızı çekenlere teşekkür etmeliyim. Araca binerken güler yüzüyle karşılayan inerken güler yüzüyle uğurlayan ve en güzel kareleri yakalayarak anılarımızın kalıcı olmasına çalışanlar sanırım nadir bulunur.
Kırşehirde geçirdiğimiz her anımız dolu doluydu Âşık Paşa Türbesi, Cacabey Külliyesi, Ahi Evran, Dadaloğlu, kazıların Japonlar tarafından devam ettiği tarihin sergilendiği müze, Seyfe Gölü, Malya Tarım İşletmeleri ve çok yakın bir tarihte ebediyete uğurladığımız büyük usta Neşet Ertaş’ın mezarı ziyaret etiğimiz yerler arasındaydı. Mezarları başında dua etmemize vesile olanlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Unutmadan yerlilerinin Kütük ev dediği ama muhteşem nilüfer çiçeklerinin açtığı göl bile anlatmakla bitirilemez. Çok genç duran ama büyük işler başaran Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Kırşehir Valisi Özdemir Kaçacak’ ın kente hizmetlerini takdir etmemek mümkün değil.
Şölen akşamı geldiğinde hepimiz çocuklar gibi heyecanlı ve şendik. Salona girdiğimde yine başka hiçbir il ve etkinlikte rastlamadığım bir başka güzellikle karşılaştım, Kültür merkezinin tüm koltukları doluydu, il protokolu tam kadro oradaydı ve konuklara ilgi inanılmazdı. Öyle sıcak bir ortam vardı ki, anlatılmaz yaşanır. Dost gönüllerin şiirleriyle, âşıkların sazlarıyla türküleriyle ve finalde Abdullah Bey ve Cemile Hanımın muhteşem proğramıyla geçirdiğim gecenin anılarımda güzel iziyle ebedi kalacağına eminim.
Değerli ustalarla tanıştığım, gönül dostları ve abla, kardeş, abi edindiğim Kırşehir’de bize bu güzel anıları dolu dolu yaşatan, şiirle, türkülerle, tarihle, sanatla iç içe bir şölen hazırlayan isimlerini tek tek sayamadığım tüm emeği geçenlere Zübeyde Gökbulut ablamın nezdinde sonsuz teşekkürler selamlar, saygılar. Artık biliyorum ki, yazının girişinde yazdığım ‘ Kırşehir’e şehir Kadıköy’e köy diyen’ cümlesi çoktan anlamını yitirmiş. Kırşehir sanat, kültür ve en önemlisi sıcacık yürekleri sevgi dolu halkıyla görmeyenlerin çok şey kaybettiği bir şehir halini almış.

Devamını Oku