Perihan Pehlivan Şiirleri - Şair Perihan ...

Perihan Pehlivan

A,B,C,
Herkese bilir, vitamin ne?
Hepsinin görevi, bir başka.
Önce, A dan başla.
Gözümüze gerek,
Hem de, isteriz büyümek.

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

KADIN /sohbet

Neydi kadın? Kime göre, neye göre nasıl tanımlanır. Bunu pek anlamış değilim hala bu yaşımda. Eğitimli, eğitimsiz, cahil herkes ayrı fikirlerini yansıtıyor kadına yaptıkları ile. Konuşurken çoğu nazik, kibar, sakin davranış sergilerken bazılar harbiden kusuyor kinini.
Hayatımda gördüklerim bana şu soruyu sorduruyor elbette. Kadının dünü bugünü neydi, yarını var mı? .Her canlının yaşama hakkı var. Hemde anayasalarla teminat altına alınmış. Ama Karşı cinslerin bazılarının kafalarında böyle bir ağırlık yok. Tak atıyor vuruyor, Çekiyor bıçağı kesip doğruyor. Dünde de vardı bugünde. Üstelik son zamanlarda hızla artıyor.
Sebep? Belkide kadının bir yerelere sağlam basması iyi tutunmaya çalışması. Erkeğin payına el uzatması iki adım geriden değil yana yana yürümek istemesi. Hep bir cinsel obje gibi görünmek istememesi. Kadın var çok seviliyor hak ettiği yerde oturuyor. Kadın var kadınım demeye korkuyor. Ağırlıklar altında eziliyor. Kadın var nereden geldim bu dünyaya diyor. Kadın biraz naif biraz alıngan belki belki bazı şeyleri çok üsteliyor belki kişiliğini belirgen kılmak istiyor. İşte bu noktada çatışma başlıyor. Erkek egosu, hegemonyası bu işe sıcak bakmıyor.
Devlet, o başka bir alem. Siyasi iktidara göre kadına bakış değişiyor. Vitrinlik kadınlar var. Açık, kapalı, çalışan, çalışmayan. Ben onların sadece amaçlara hizmet ettiğini düşünüyorum siyasi arenada, ticarette. Bence mesleğini yapan kadınlar çok daha ben kadınım diyor. Kişiliğim, bilgimle benim diyor.Kadın okumalı, eğitilmeli, ufku açılmalı. Hepsi güzel hakkı hukuku korunmalı ala. Bir bakıyorsunuz kadın kadın kurdu misali farkına varmıyor bile kendi kalesine gol atıyor.

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Ayrılık dalına konmayınca
Gurbete naçar varmayınca
Çaresizliğin bedeni sarmayınca
Ağına takılıp, garip kalmayınca
Hasretini çekip sılanın sessizce
Gün batımında tortusu kalıp

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Tutalım hepimiz el ele
Benzeriz sanki tele
Doğru olur bizim adımız
Hadi aç iki kolunu
Sağını ve solunu
Oldun bak! Şimdi doğru

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Yürümezsem yol biter mi?
Yanmayan ocaktan, baca tüter mi?
Aşka suskun yürekte sevda gülü açar mı?

Dokunmayın yanık yanıma
Bir ela göz ferman canıma

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Mavi göğün köpükleri
İçimde sevda bölükleri
Tadın almış dilim
Yaramış hücreme yediklerim
Harsız tenim rahat beynim
Huzur bu huzur!

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Gözleri sislim
Yanık sevda
Yürek islim
Nerdesin?
Sabahlar çilekeş
Akşamlara serkeş

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Aşığım dedim sana inanmadın mı?
Kara gözler yaşlanmadı mı?
Beni senden alırlar dedim anlamadın mı?
Bak! işte gidiyorum hadi sana bay, bay

25.112010.İST

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Bir damla düşer göle
Halkalar büyür büyür öyle
Gelir vurur sessizce sahile
Ne yağmur diner
Ne sahil bürünür sevince

Devamını Oku
Perihan Pehlivan

Leylekler: Genelde sıcak bölgelerde yaşarlar. Bu yüzden sürekli baharda ve sonbaharda göç ederlerler. Bugünlerde ülkemize gelen leylekler hoş görüntü oluşturuyor gökyüzünde. Bunların bir kısmı ülkemizde kalacak bir çoğu avrupa ülkelerine ve Amerikaya doğru uçacak.
Leylekler: Boyları 1-1,5 m arasında değişir beyaz gövde kırmızı uzun gaga ve kırmızı uzun bacaklı hayvanlardır, genelde börtü böcek, fare,solucan,köstebek yer. yavruları ane kursağında getirdiği su ve yiyecekle besler. Yuvayı erkek leylek yapar ve korur.
Leylekler göç ederken, deniz ve okyanus üzerinde uçmazlar. Her an karaya inip dinlenecekleri güzergahları tercih ederler. Ve uçuş yollarını ısıya göre ayarlarlar
Leylekler; gagalarını vurarak anlaşırlar. Bize aynı gelsede vuruşlar farklı sesler çıkarır. Çiftleşme zamanı ses çıkararak erkek leylek dişinin etrafında dans eder.
Hemen her köyün bir leyleği vardır derler, heryıl aynı ağaç,baca, yada direğe gelip yuva yaparlar.
Leylekler: Genelde sıcak bölgelerde yaşarlar. Bu yüzden göç ederlerler. Bugünlerde ülkemize gelen leylekler hoş görüntü oluşturuyor gökyüzünde. Bunların bir kısmı ülkemizde kalacak bir çoğu avrupa ülkelerine ve Amerikaya doğru uçacak.

Devamını Oku