Kılıç Ali Antoloji.com

Aşka hiyanet etmek İhanete aşk ettirmez...

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 01.09.2023 - 22:45

  Şair arkadaşımız Sn. Ali Kılıç
  << DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >>
  * Antoloji Yetkili Şairleri * Grubu

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 01.09.2023 - 05:03

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 01.09.2022 - 22:25

  Sayın Ali Kılıç
  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN **
  * Antoloji Yetkili Şairleri * Grubu

Toplam 20 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


Toplam 654 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • TRABZON ŞALPAZARI KASIMAĞZI KÖYÜ

  27.02.2010 - 08:07

  Kasımağzı köyünün kültürü konusunda biraz bilgi aktarmaya çalışacağım. Ben 1971 doğumluyum bu köyde, efendim köyümüzün kültür özelliklerini birkaç konu başlıkları altında sıralayabiliriz.
  1 Yaşam tarzı
  2 Giyim tarzı
  3 Yemek çeşitleri
  4 Geçim kaynakları
  5 Önemli insanları
  6 Kültürel aktiviteler
  7 Eğitim ve öğretim

  1 Yaşam tarzı
  Efendim köyümüz öncelikle Müslüman bir inanışa sahip bir köydür, fakat daha önce ki yaşam tarzı (bu alevi yaşam tarzına benzerlikleri var ama tam anlamıyla öyledir diyemem) ile müslüman yaşantısı arasında kalmış her iki kültürüde yaşatmağa çalışmaktadır. Bunu örneklersek eğlencelerde kadınlı erkekli oyunlar oynanması, misafir oturmalarında yine aynı şekilde kadınlı erkekli oturmalar bunları bu şekilde uzatabiliriz. Bunun yanında islam kültürünün de özelliklerinin kolay gelen tarafları yaşanmakta, farz ibadetler konusunda gayret gösterilmekte (çocukların dini öğrenmesi,namaz, oruç hac gibi ibadetler) mümkün olduğunca din yaşanmaya çalışılmaktadır.
  2 Giyim tarzı
  Giyim tarzını özellikleri genelde kadınların kullandığı giysilerle tarif veya takdim edebiliriz şöyle ki: Baştan aşağıya bakacak olursak, başa sarılan oyalı veya işlemeli çember dediğimiz baş örtüsü, fistan üzerine giyilen işlemeli yelek yine fistan üstüne ve bele sarılan kuşak (oda işlemeli) , kuşağın üzerine sarılan peştamal, peştamalı belde tutturmak için el dokuması belbağı, kadınların giydiği dize kadar inen basma bezden dikilen dizlik denilen içlik (yani tuman) , ayakta dize kadar çıkan beyaz corap üzerine renkli lastik ayakkabılar süslemektedir. Erkeklerde ise günümüz şarlarına uygun olarak çeket ve pantalon kullanılmaktadır. Ama önceleri kilit pantalon denilen belden dize kadar geniş dizden aşağısı dar olan bir pantalon üzerine yine çeket ve başta şapka, ayakta ise karalastik ve kışın kullanılan keçi kılından yapılma kıl çorabını sayabilirz.
  3 Yekek kültürü
  Köyümüzde yemek kültürü genelde tarımsal ürünlerden oluşmaktadır. Bınları hemen örnekleyelim şöyle ki: Efendim ilk önce mısırdan başlamamız gerekir kanaatindeyim zira mısır (darı) hem insanların ve hayvanların beslenmesinde kullanılmaktadır. Mısırdan: közde haşlama, suda haşlama, değirmende öğütülerek tavada veya saçda ekmek, un ve peynirle yağlaş v.b gibi yemekler. Diğer yemekler ise karalahana, ısırgan otu, baldıran, fasulye,pazı, patates gibi yemekler yapılmaktadır. Fakat Ramazan bayramlarınada yapılan keşkeği anmadan geçmek mümkün değildir. Keşkek budayın etle karıştırılarak haşlanması ve eldec denilen ahşap deyneklerde ezilmek sureti ile yapılan bir yemek türüdür. Yemekleride böyle kısaca anlattıktan sonra geçelim bir sonraki konuya.

  4 Geçim Kaynakları
  Geçim kaynaklarımız genellikle büyük ve küçük baş hayvancılık, çeşitli devlet kademelrinde görev ve gurbetçilerin sağladığı ekonomiden oluşmaktadır. Gurbetçilerin genelini Almanya ve İstanbul merkezli bir ekonomik model bazlıdır. Bundan kaynaklı olarakda köyümüz büyük oranda buralara göç vermiştir. Fakat küçük baş hayvanlardan kaynaklı geçim saylayanların önemli bir kısmı bu işi artık yapmasada halihazırda devam edem birkaç aile vardır. Abdullah KILIÇ (babam) , Muhammet KILIÇ ve İsmail ALKURT bu mesleği idame ettirenler arasındadır.

  5 Önemli İnsanlarımız
  Bu konuya Sağır Osman lakaplı Muhtar Osaman KARACA ile başlamak istiyorum. Muhtarlık konusunda ünü TBMM sine kadar uzanmış vefatlarında TBMM sinde Trabzon vilayeti önemli bir insanını kaybetti şeklinde anılmıştır. Kendi gayret ve çabaları sonucunda şuan sapasağlam ayakta olan taş bir cami inşaatını başlatmış ve sonuçlandırmıştır.Haliloğlu Osman Usta Osman KURUKIZ Maharetli bir taş ustasıdır. Köy camimiz onun ve amcası olan Ali usta Ali KURUKIZ onların eseridir. Osman ustanın cami için yonttuğu bir taş görenlerin nazarından çatladığı söylenmektedir. Başkaca işlerle uğraşmışlarsada köprü çeşme cami yapılması gibi imarethanelerde emekleri vardır. Şalpazarı girişindeki KISIK köprü Osman ustanın eserleri arasındadır. Hasan ve Abdullah KILIÇ kardeşler (babam ve Amcam) hızarcılık konusunda becerili ustalardır. Hızarcılık şimdilerde yapılmıyor olsada bir zamanlar gözde zanaatlar arasındadır. Cğvar köylerdeki okul cami ve ev inşaatlarında kullanılan tahtalar atölyeler çıkmadan evvel onların eseridir. Osman DEMİRTÜRK Bakır ustasıdır. Kendiliğinden bu işe başlamış ve geliştirmiştir. Bakır ibrik, bakraç, gaz lambası ve elektiğin olmadığı zamanlarda kullanılan lükse ipekten gömlek yapmak buluşları arasındadır. Hatta eski on paranın aynısını yaptığı ve bozdurduğu rivayet olarak günümüze kadar gelmiştir. Bununla beraber Demirci ustası Neşet ÇOBAN ve Eşref ÇOBAN ustalarıda rahmetle anmamız gerekenler arasındadır.

  6 Kültürel Aktiviteler
  Bunların en başında otçular şenliği gelmektedir. Otçular şenliği yaz aylarında tarla işlerinin bitip o işleri yapanların yaylaya çıkmalarının çoşkusunu göstermasidir. Bu aktiviteler için kemençe ve davul zurna kullanılan başlıca çalgı aletleridir. Kavalda kullanılsada genel çobanlar tarafından çalınmaktan öteye gidememiştir. Köyde tarla kazmak, bellemek ve diğer önemli işler için imece usülü çalışmalar yapılması da kültürel aktivitelerden sayabilirirz. Yine bu imece ve otçu şenliklerinin en önemli figürü ise tabiki horondur. horon günlük yaşantımızdada önemli sayılacak bir yere sahiptir, hatta vazgeçilmez unsurları arasındadır. Yemek içmek kadar önemlidir. Horonun çeşitlerine girmeme sanırım gerek yoktur.

  7 Eğitim ve Öğretim
  Bu konuda söylenebilecek fazlaca bir şey yoktur aslında. Köyümüzün geneli Almanya gurbetçisi olduğu için oradaki eknomik girdinin gereği olarak fazlaca bir önem verilmemiştir. Diğer vatandaşlarımız ise genelde orta halli bir eğitime sahiptir. Bunları başlıklandıracak olursak: Önemli bir kısmı öğretmenlik kurumunun idamesi için bu kutsal görevi ifa etmektedir.Bir profesör iki doktor bir beyin cerrahı bir mimar beş inşaat mühendisi bir inşaat teknikeri bir bilgisayar mühendisi bir harita teknisyeni (ben) olarak kariyer gruplarını kısaca sayabiliriz.

  Efendim köyümüz hakkında kültürel ve ekonomik konulara böylece bir kesit vermiş bulunuyorum. İnşallah bir yanlışlık yapmamışımdir. Sürçülisan yaptımsa affola. Esen kalın

  Saygılarımla

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR