Dünyanın Hali Şiiri - Alaaddin Külcüoğlu

Alaaddin Külcüoğlu
29

ŞİİR


41

TAKİPÇİ

Dünyanın Hali

Dönmeye başlayalı yaşlı dünya
Çok şeyler yaşadı insanlar
İki binli yıllarda
Uzay avucumuzda
Uzaklar yakın
Ve doktorlar
Ölümden döndürebiliyor insanı
Çok şeyler değişti dünyada
Bilim ve teknikle, sevgiyle
Ve binlerce yıldır
İnsan insan olalı
Bazı şeyler hiç değişmedi
Değişmedi açlıklar savaşlar ve ölüm
Değişmedi insanın insana yaptığı zulüm.

Alaaddin Külcüoğlu
Kayıt Tarihi : 7.12.2002 20:35:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Çetin Örnek
  Çetin Örnek

  ..bu sözleri ilgiyle izledim okumadım elbette şairin kendisine sorsanız kesin istemeyecek hatta mahçup olacaktır ''doktorların hasta iyileştirdiğini görünce'' gülme emojisi..tebriklerimle..emek var ya o'ndan..

  Cevap Yaz
 • Osman Akçay
  Osman Akçay

  İnsanın gözünü ancak toprak doyurur. İnsanın ne kadar çok malı olsa daha fazlasını ister. Bunun için kardeşiyle bile düşman olur.

  Cevap Yaz
 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  günün şiiri olarak seçilmiş ama hangi tarafından tutup ta buraya getirmişler ben çözemedim. bir fikri sunan bir yazı olarak değerlendirilse öyledir veya değildir diye üzerine konuşulur, ama şiir olarak yorum bekleniyor! seçen arkadaşlara sitem ile sesleniyorum -yorum yazmazsak, olmuyor yorumlarsak belki şairi kırıyoruz.

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  iki binli yıllarda uzayın avucumuzda olduğu ve doktorların insanı ölümden döndürebildiği iddiası gerçeği yansıtmıyor Alaaddin bey.Zira, İnsanlık, iki yüz elli milyar galaksili ki-bu galaksilerin her birisinin genişliği yüz bin ışık yılı civarıdadır- bir kainatın içindeki Samanyolu galaksisinin içindeki küçücük güneş sisteminde gidebildikleri yer bizim gece lambamız olan ay'dır. Henüz Merihe bile insanlı bir yolculuk yapılabilmiş değildir. Yani bu mevzuda henüz işin başında bile sayılmayız.

  Tıbbi gelişmelere gelince: Doktorların ölmesi kader ile kesinleşmiş insanları ölümün elinden alabilmeleri söz konusu değildir. Öyle olsaydı, dünyada günde ortalama bir milyona yakın kişi ölmezdi.

  İnsanın insana yaptığı zulmün değişmemesi mevzusuna gelince; bu mevzu insanlığın gerçek insanlık konusunda terakkisi ya da tedennisiyle alakalı bir mevzudur ki, İnsanlık alemi, Allah'ın kendileri için indirdiği hak dinlere, hususun da İslam'a ilgilerinin azalmaya devam edip, artmaya başlamadığı sürece şefkat ve merhamette sınıfta kalmaya da ne yazık ki devam edecek ve de her kötülük gibi zulümler de azalmayıp artacaktır. Yani, İnsanlık İslamlıkla kaimdir ve insanlığın son hızla İslamlaşması gerekmektedir. Yoksa halimiz yamandır vesselam.

  Hayırlı çalışmalar.

  Cevap Yaz
 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  kaleme sağlık duyarlı bir şiir.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (30)

Alaaddin Külcüoğlu