Seyfi Karaca Antoloji.com

Kimi hayal kimi üryan….
Topragindan türemedikce her yasam belirtisi sararip solup özden itibardan inanirligini güvenirligini samimiyetini sagligini varligini dirligini direncini donanimini dayanikliligini aslini neslini degerini düzenini sogularak sönmeye mahkumdur.
Gönül heybesinde bir lokma sevgi, yürek sandalinda bir damla ask, ömür servetinde bir nefeslik dünya konar göcerlik bilinciyle, vadesinde yasayacagi hayati hic kimseyi kendi yerine kefil koymaksizin ödesebilen can borcunu asla vazgecemeyen yasama hakkiyla akil, fikir, ar, namus, ahlak, onur, özgürlük, cesaret, vicdan, hukuk, bilinc,yol, yön, yordam, sevgi, ilgi, emek, ilim, yetenek, deneyim, katilim, sorumluluk, aidiyetlilik, devamlilik, tutarlilik, samimiyet, iletisim ve paylasim zengini tüm yeryüzü masallarini kedisinde dengeleyip karsilayacak olan kisilige karaktere büyütüp cogaltmalidir insan.
Oysa gecmisten bugüne sürekli daha cok istah kabartarak zulme soyguna vurguna talana tecavüze sömürüye siddete ayristirmaya yagmaya yikima isgale kiyima ölüme katliama kine nefrete savasa sürgüne daha cok zaman pay kalite ve karakter azdirip yaratiklastikca yaratiklasan dünya Patron-tanrilari, ekmekten sudan histen saygidan sevgiden yagmurdan iklimden ormandan dagdan denizden haktan hukuktan özden yurttan yuvadan ilgisini iletisimini kesmis yorgun yitik yilgin yapay ve yapmacik insan icat edip uydurdular.
Bu suni solunumlu insanlik ve hayat öldürüp söndüren tezgahta anne babasi kim olursa olsun hic farketmeyen; fakat bütün kokusmus cürümüs cökmüs kopuk kaypak kirli gürültülü ölmüs sogulmuslugu kalibinda depolayip barindiran genel kamsamli ve genis yogunluklu vitrin seckisiyle, `Tektiplilik` türevlendirilip ürünlestirildi. Gidasiniysa kafa ve kalip yapisi uygun siir sanat müzik roman resim mimari bilim medya sinema siyaset usak ve dalkavuklugu memur kilindi.
Davranisi dengesizligi doyumsuzlugu degiskenligi yilginligi bencilligi yalnizligi öfkesi kuskusu karamsarligi güvensizligi mutsuzlugu tükenmisligi kini bunalimi acimasizligi kayitsizligi endisesi korkusu bagimlilgi birincilik askisi labaratuar ürünü mamülleyen birebir benzerlik bakimindan birbirinden türemeli ve birbirini tamamlayan olarak bu kasip kavuran labaratuarda insanligin kiyamet hali tezgahlanip piyasaya sürüldü.
Öyle ki…acizlik caresizlik yetersizlik kayitsizlik karamsarlik özgüvensizlik korku ürkü eksiklik endise gibi kisiyi kücültüp asagilayan kusatilmislik dürtülerini bütün bunlari karsilayan kavramlardan siyirip söküp soyutlastirarak, ahlakini bilgisini özgürlügünü sevgisini özünü sözünü iradesini idrakini ilgisini iletisimini dayaniksiz dengesiz devre disiliga birakma kurakligiyla kendini kendine cogaldikca bezmis bikmis carpik corak sorunlar cözümsüzü gördüren gerek sözlü, gerek yazili, gerek görsel - tinisal bütün insani duyum ve duyarlliklar, sürekli biri digerini ezen üzen yoran bogan bogazlayan kuru gürültü koparmalarin devamli üstün gelene benzeme veya en öne cikarilandan huy hüner kalip kilif kabuk sekil yahut marifet mayalama müzik sanat edebiyatciligiyla besleyici kiskirtici bileyici suikast mal ve malzemesi olarak donatip devremülkleyen yikimin, ayni yaratiklasmis lbaratuarciligindan baska bir sey degildir.
..

Devamını Oku
 • Düşsel Enfeksiyon
  Düşsel Enfeksiyon 14.05.2014 - 16:11

  kendimce espri yaptığımı düşünüp yazınızın altına yorum yapmıştım
  bir hafta önce sanırım

  şimdi yazınızı okuduğumda anladım ki;
  aslında doğru ve güzel yazıyorsunuz.

  belki yanlış yerde yayımlamanızdan kaynaklanan bir durum
  pek okunmuyor.
  ki ben de okumuyordum
  son yazınıza kadar.
  .. ...

 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu 04.02.2012 - 00:42

  Merhaba sizi kurucusu bulunduğum ŞAİRLER DÜNYASI GRUBU' na ve YENİ KURMUŞ OLDUĞUM - ANTOLOJİ ŞAİR KALPLER GRUBU adlı gruplarıma davet ediyorum birine veya ikisinede üye olabilirsiniz her iki grubumunda link adresleri aşağıdadır gelirseniz çok sevinirim katılırsanız onur verirsiniz güzel paylaşımlard ...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Anam

  Hacı İbrahim Sağır

  04.04.2017 - 19:59

  Yürek incisi dert yarasi derman yarisi, ANNE cagrisina gönül verip göz kulak olandan, daha nice nicelerine sevgili kardesim.

 • Zevk meselesi

  Niyazi Şahin

  28.10.2010 - 23:08

  Tam isabet. Hayatı özetleyen ygüzel yüreğe sevgiyle.

 • Bendensin

  Seyfi Karaca

  08.05.2010 - 15:46

  Sayfa: 1


  Seyfi Karaca
  Bu uye su anda Online!

  08.05.2010 15:42
  Hayatı algılama gücü kendinden menkul üç...dört yahut dörtle beş arasında sızıntı yapan her kimse kim..Tüm herşeyi numaralalık askıntı plakalardan ya da dereceli gözlüklere ihtiyaç duymadan ne duyar ne de görebilir. Yüreğin ...

Toplam 9 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • serbest kürsü

  24.09.2017 - 10:30

  Otobüsün ALIC dag bayirlari gezmeme bileti kesik saatini beklerken, bir iki cümle daha ederek eklentinize ilaveten kapanisi tamamlamis olayim bayan Bilge Sag.
  Evet artik insanlar bes on harfi gecmeyen SEMBOLIK naniklesmelerle ancak ilgi bag ve iletisim kurabiliyorlar ne yazik ki. El ve ayak altinda ulasip erisilmesi hic de sorun olmayan dokunuslarla aklini bilgisini algisini iliskisini ve idrakini kuduz salginlar gibi kemirip tüketerek yerine hicbir duyarliliga tahammül gösteremeyen YAPAY AGLAR bagimliligini koyan kusatilmisliga yorulup yorgun düsüyorlar. Derinligi, boyutu, bucagi, yutup kemirdikce büyüyüp genisleyen sonsuz sinirsizligin oralarindan edindikleri tüm egrisi dogrusu birbirine bulasmis karismis kirliligi ve kepazeligi yipranip yozlasarak, artik hicbir yasam degerliligini algilayamayan ve rezilligin bütün ezik bozuk kücük asagilanmis yozlasmisliklarini kaniksayip hem bedenine hem ruhuna donanan emir- buyruk batagi cinnet hortlakligini üzümsemekte. Burayi uyaran her yakinligi da kendine hasim ve düsman bellemekte.
  Yani insanlar degil okumak yazmak, günün birinde tüm besteleri bütün filimleri ve her yazar cizer sairligi programdan indirecek cehenneme cirit sürtüsmekte. Yani hic mi hic tüm samimiyeti ve yakinligi üstünde olaniyla konusup danismiyorlar insanlar artik.
  Biz yani bu güzel ülkenin gpzel insanlari bu bataga nasil düstük sorusu cok önemlidir mi li mi siz hic farketmez. Ve buraya yorulacak aklin fikrin ilginin duyumun bilginin deeyimin paylasimin, tüm söz ve yazilarini CETVELLE ölcüp hizaya uymayani duyan gören insanin kafasindan ve kalbinden süpürüp atarak kesinlikle hastaliga hepten iflahi sözü solugu kesiklikler katacaktir. Ki, yillar yili SEKILCILIGIN ve SEMBOLIK yaklasimciligin DÜPDÜZGÜN adam icat etmeleridir; bu tabutlasma sartlandirmalari disinda yasanan hayat gercekligine güya AYDIN ve ILERiCiLik adina bugünlere köhne viran edenlerin toplumuna örtük kapali gisesi. Onlar ha bire hangi metodla kimi en baglayici uyusmalara imajlayip IMLA edeceklerini köpürtüp kudurturlarken, ülkeyi ardi arkasi gelmedik haydutluk ve hainlik isgalciligi dil duyarliligi dahil tüm yasam damarlarini kökten kurutmaya talan ve tarumar etti. Simdi oradan sizip sinen iki cümlesi sonrasina yakinlasip konusamamanin kusursuz felaketini yasamaktayiz ve siz bana hala onu bunu örneklemeden, onun bunun yazma marka modelini giyinip kendinizden disariya ikamadan, tepeden en önyargili direk dalarak dün deli sacmasi bugün dünyanin tepsi olmadigini düsünene beni mezun ve teri ettirerek, degil yani bu kjendiniz bile olmadigini yarim yamalaklikla ( bu sadece size özgü dehil yaziki tüm toplumumuzun en güncel genel gecer halidir ) `beni duyun bana bakin` ahkamlari kesiyorsunuz. Burada cakili kaldikca yazip ilettiklerimin nedenini nicinini, algilama ve kavramaya sanirim hic mi hic sahip degilsiniz. Diyerek noktalayip bitirdim ben bu kurak mevzuyu. Size ve tüm diger arkadaslarin yazma hakkini fazlaca kullandigima saygi sevgiyle. Alica gitme zamanidir, gelince siirin hanimagalarini demistim; eglence yok dediginize susup saz koyarak, ve gittim.

 • serbest kürsü

  24.09.2017 - 10:30

  Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!

 • serbest kürsü

  23.09.2017 - 22:50

  Bayan Bilge Sag, ben imla mimladan dolayi yazdiklrima iliskilendiginizi hic sanmiyorum. Söylediginiz arkadaslar ve siz sayisiz imla hatasiyla yaziyorsunuz fakat benim paylasilan degere bakisim oradan degildir. Ne yürekle ve ne yüküyle kime ve nicin yazdiginin özüne esasina bakiyorum ben. Sayfalarca yazdigim halde anlamamakta kilitlenip kapaniyorsaniz, bana göre yetmeyen alginiz ve yetisememis olan kendi kaliplariniz disinda yazip okuyamiyor olmanizla alakali bir durumdur. Ayrica hicbir yazi, ille ve herkesce anlasilacagi her car curu guguklayip beklemek zorunda degildir. Yürekten, özden ve tüm yasam katilimcisi deneyim ve birikimlerinden yordugu akil fikir ve diger hayati degerlerden en dogal haliyle yazilip iletilendir, ortaya konulan seyi anlamli ve degerli kilan. Sart degil ben burada kisileri yok yere cogaltan INSAN ARTIRIMCILIGI veya okudugundan ne anlayan sayacciligi yaptirma gibi bir derdin kuyruk güdücüsü degilim ve O niyetlerle buraya girip cikmadigimi sayfalar dolusu sizin adiniza da dokundurarak yazip ilettigim sebebiyle, es ve düz gecin önemli hic sart degil yazdiklarimi okuyor veya okumuyor veya okuyup anlamamistan geliyor olmaniz. Degilse asagidaki tüm yazdiklarimi tekrar tekrar tekrar okuyun. Belki konuya muaffak oursunuz. Az evvel yazdigim gibi kapatiyorum böylece ben bu uzuuuun uzadiya ele aldigim IMAJLI IMLALI konuyu.Size de saygiyla.

Toplam 288 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR