Hikmet Nazlı Antoloji.com

4 Mayıs 1986’da Ankara Elmadağ-Hasanoğlan’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Hasanoğlan'da tamamladı. Hasanoğlan Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi 2004 mezunudur. Aynı yıl girdiği Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-iş öğretmenliği Ana Bilim Dalında öğrenim gördü. Hasan Esat Arpacı, Cengiz Savaş, Erol Batırbek ve Osman Altıntaş’ın atölyelerinde eğitim aldıktan sonra 2014 yılında mezun oldu.

4 yaşından itibaren resim çizmeye yöneldi. 1995 yılında TRT’nin düzenlediği yarışmada ilkokullar karikatür birincisi oldu. Karikatür vakfı başkanı, usta karikatürist Nezih Danyal'dan bir süre ders aldı. Birçok resim yarışmasında derece aldıktan sonra 23 Nisan 2001 tarihinde Hasanoğlan’da ilk kişisel karikatür sergisini açtı. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri ve çizimleri yayımlandı. Serbest şiir denemelerinin yanı sıra ağırlıklı olarak duygu ve düşüncelerini, millî veznimiz olan hece çatısı altında şiirleştirme yoluna gitti. Halk şiiri tarzında yazmış olduğu şiirlerde, gönlünde yer eden halk unsurunu işlemek, dolayısıyla onun bir parçası olan insanı ve ona ait değerleri öne çıkarmayı temel düşünce kabul etti. Şiirlerinde aşk, sitem, memleket, hasret temaları geniş yer buldu. Dizelerinde içsel çalkantılar, ruhsal yaklaşımlar, derin özlem duygusu ve benlik kavramları üzerinde yoğunlaştı. Karamsarlık üzerinden giderek anlık mutlulukları yakalayabilme arzusunu ve umut ışığının daim varlığını vurgulamaya çalıştı. 2006 yılında “Rest Çektim” isimli bir şiir kitabı yayımlandı. Kütahya şiir sevenler derneği başkanı, usta şair Esat Anık (Esadî) tarafından kendisine “Hikmetî “mahlası verildi. Bazı şiirlerinde lakabı olan "Müdür" mahlasını kullanmaktadır. Uzun süre Ankara’daki çeşitli şiir ve edebiyat toplantılarına katılarak bilgisini ve yetisini geliştirmeye çalıştı. Birçok usta şairden yakın destek ve feyiz alarak şiirde biçim, içerik, erkan ve usül öğrendi. 2013'de resmi olarak faaliyete geçen Başkent Edebiyat Derneği kurucuları arasında yer aldı. Bir süre Hasanoğlan Mezunları Derneği Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini üstlendi. Mart 2015’de Balıkesir’de askerlik görevini tamamladıktan sonra memleketinde serbest resim çalışmalarının yanı sıra sipariş üzerine karikatürler çizerek kaleme ve sanata olan sevdasını sürdürürken “sanat hayat içindir” anlayışını benimsedi. Yaşadığı çevreye, topluma duyarlı olma olgusunu ve kültüre hizmet etme aşkını daima gönlünde barındırdı. İnsanı, doğayı ve hayvanı sevmeye giden yolda emek, çaba ve ülkünün önemine inandı. Sergilenmeyi bekleyen çizim çalışmaları ve basıma hazır bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Bir süre Bilkent Center Sanat Sokağında Rc Art Galeri’nin sahibi Küratör Rahmi Çöğendez’in asistanı olarak çalışıp, sanat galerisi ve müze sorumlusu görevlerini üstlendi. Burada ünlü ressam Hikmet Çetinkaya, Yakup Cem, Şehriyar Cem, Nihat Evren Derman ve Orhan Gürel gibi usta sanatçıları yakından tanıma fırsatı ve onlara asistanlık yapma şansı buldu. Bu tecrübeler doğrultusunda sanat anlayışını ve disiplinini geliştirme gayreti içerisindedir.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 04.05.2017 - 22:04

  Sanatçı ve Şair arkadaşımız Hikmet Bey

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 04.05.2016 - 19:55

  - Arkadaş Grubumdan - Karikatürist ve Şair arkadaşımız Hikmet Bey

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda aramızda görmek
  dileklerimle esen kalın.

  * Dr.Jivago - Işık German Ersoy *
  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Antoloji.Com Çağdaş ...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR