ŞEHİT ŞİİRLERİ

ŞEHİT ŞİİRLERİ

Ataol Behramoğlu

-Türküler Ve Alaz İçin-

Güzelim,sevdiğim,çocuğum,gülüm
Bir şehit kızısın sen.
Acılı, buruk bir türkü gibisin
Bu acımasız günlerin içinden

..

Devamını Oku
Sunay Akın

İstanbul'da bir şehir
hatları vapuruna
verildi adım
iki kıyı arasında
usanmadan dolaşır
her iskelede
seni ararım
..

Devamını Oku
Mehmet Emin Yurdakul

Hadi yavrum ben senmi bugün için doğurdum
Hamurumu yiğitlik duygusuyla yoğurdum
Türk evladı odurki yurdu olan toprağı
Ana ırzı bilerek yad ayağı bastırtmaz
Bir yabancı bayrağı ezan sesi duyulan
Hiçbir yere astırtmaz

..

Devamını Oku
Ozan Arif

Kahrediyor gardaş kızıl göz meni,
Bu kızıl zincirden gel de çöz meni,
Bir kızıl kurşuna verdik Özmen’i
Şehit oldum Allah döktüm kanımı
İntikam almadan alma canımı.

Cemil yüreğimde derin bir sızı,
..

Devamını Oku
Yusuf Önder Bahçeci

Sarıkamış'ta şehit olanlar hep yiğitler,
Vazgeçin bu vatana kurşun sıkan itler,
Ey Şehitler! Peygamber sizleri bekler,
Sarıkamış'ta şehit olanlar, hep yiğitler,


Aç olarak şehit oldu yurdu savundular,
..

Devamını Oku
Dursun Elmas

Şırnak’taki Gabar Dağı’ında operasyonlarını sürdüren Bolu Dağı Komanda Birliği’ne mensup askerler dün akşam saatlerinde geri dönüyorlardı. Mehmetçiğe pusu kuran hainler, askerlerin büyük bir bölümünün geçmesini bekleyip birliğin artçı unsurlarına saldırdı. Yapılan bu hain saldırıda 13 tane yavrumuzu şehit verdik.
___Maalesef 08.10.2007 günü (bu gün) Diyarbakır Lice kırsalında mayın patlaması sonucu bir erimiz ile Şırnak’ta operasyon sırasında bir uzman çavuşumuz mayına basarak şehadet şerbetini içtiler.
___Bu gece mübarek KADİR Gecesi. Bu gecede ateş bu şehitlerin aile ocağına ateş düştü.
Bağırlar yandı... Analar ağladı ve ağlamaya devam ediyor...Babaların yürekleri dağlandı ama yine de VATAN SAĞOLSUN diyebildiler...

Başka bir ülkede değil 13 üç asker dahi şehit verse ayaklanma sebebi sayılırken, halen kaygısız nazarlarla seyreden, şehit cenazelerinde “TEKBİR”getirenleri ve “ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ” “YETER ARTIK BİR DAHA ŞEHİT CENAZESİ GELSİN İSTEMİYORUZ”diye feryat edenleri kınayan vatansız, bayraksız,izansız basın,siyaset adamı,başbakan,bakan, milletvekili, aydın geçinen doç ve prof, Soros’un beslemeleri, onun bunun çocukları, yayın akışında hiçbir değişiklik yapmayan kürselci, mütareke yanlısı yayın yapan kanalizasyonların yöneticileri alayınızı şiddetle kınıyoruz.Bir gün açtığınız o kanalizasyon çukurunda boğulmaya mahkum olacaksınız.

..

Devamını Oku
Salim Şengül

Şehit Yavrum

Davul zurna ile yolcu etmiştik
Beraber oynayıp halay çekmiştik
Biz seni vatana asker etmiştik
Son kez öpeyim seni ŞEHİT yavrum

..

Devamını Oku
Yusuf Önder Bahçeci

Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor,
Mehmedim şehit oluyorda Hâkka doğru yürüyor,
Mehmedimi şehit edenler, Cehennemi boyluyor,
Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor.


Şehit Mehmedimin son sözü Allah Allah oluyor,
..

Devamını Oku
Nilgün Öztürk

Memleketim kan ağlıyor, onlarca şehit'e memleketim yas tutuyor.Şehit anaları için için yanıyor.Ama hepsinin başı dik hepsi mağrur.Şehit anası, şehit babası olmanın gururunu taşıyorlar.''Vatan sağolsun'' diyorlar.Kim saracak onların yarasını bilmiyorlar; bilemiyorlar.canlarından can koptu, en büyük acıyı yaşadılar.
Bizler bu acılarla kahrolurken, vatan nasıl sağ olur...Bugün kaç şehit vereceğiz diye korkarak televizyona bakarken vatan nasıl sağ olur, onu bilmiyorlar, kimse bilmiyor..
Ben anarşinin en yoğun olduğu dönemlerde ortaokul yıllarındaydım.Gün geçmezdi olaysız.Kaç kez gözümün önünde gençler birbirlerini bıçakladılar.Kaç arkadaşımızı polis tutukladı hatırlıyorum, dün gibi.Fakat hemen yanıbaşımızdaki olaylarda bile polisle hiç muhatap olmadım.Çabuk hissederdim zararın nasıl geleceğini ve hemen ya müdürün ya da öğretmenler odasının olduğu kata çıkardım.Bir gün ders zilinin çalmasını beklemek üzere sıradayız.Tam o anda arkadan bir slogan atıldı, karşı taraf başka bir sloganla karşılık verdi.Gerisini tahmin edin.Tam bir kaos.Bana göre rezillik.Zıpladığım gibi merdivenleri kendimi bir sınıfa attım.Ben şimdi hep kendimden bahsediyorum ya, benim gibi düşünen elbette başka arkadaşlarımda vardı.Sonra sınıfın penceresinden seyretmeye başladık.Kaç kişiyi götürdü polis hatırlamıyorum.Babamın beni günlerce okula götürüp, çıkışta aldığını bilirim.
Bir gün ders esnasında müdür muavini sınıfa girdi pat diye.Bizlere birer kağıt dağıttılar.Kağıtta, şüphelendiğimiz kişiler varsa onların isimlerini yazıp müdüriyete teslim etmemiz talimatı vardı.Aynen şunları yazdığımı dün gibi hatırlıyorum.''Şüphelileri sizler bizlerden daha iyi bilirsiniz''...Teneffüs arasında herkes elindeki kağıdı teslim etti.O zamanki çocuk aklımla bunun idarenin fikri olduğunu düşünmüş ve çok kızmıştım.Derslerle boğuşurken birde bunlarlamı uğraşacaktık? Ama şimdi anlıyorum ki bu polisin fikriymiş.2.dersin sonuna doğru ben ve bir kaç kişinin adı anons edildi ve teneffüs arasında müdüriyet'e gitmemiz emrolundu.
Bana neden böyle yazdığım sorulunca ''yalanmı öğretmenim, sizlerin bilmediğini biz mi bileceğiz''dedim.Müdürün sağında duran adamın hafifçe gülümsediğini fark ettim o zaman.Yanımdakiler müdürün karşısında elpençe divan dururken, benim ukalaca verdiğim cevap hoşuna gitti galiba.Odadan çıkarken''bunu bizim teşkilata almak lazım''diye mırıldandığını duydum.
Polismiydi ne?
İşte benim kuşağım bu günleri gördü.Çocuklarım bunları yaşamadı diye sevinirken, tarih tekerrür etmeye başladı.Kral aynı,vezir aynı,kale de aynı ama piyonlar farklı.Hızlı olanın kazandığı dönem.Türkiyem bir adım ilerleyince üç adım geri götürmeye çalışıyorlar.Bu oyun yıllardır aynı.
..

Devamını Oku
Rivayet Kurban

Al kanımla dalgalansın bayrağım
Bin can verem,vatan kalsın toprağım
Vatan sağ oldukça bil ki ben sağım
Ahmet şehit,Ali şehit,ben şehit.

Dağlar bile söylüyorken türkümüz
Kaçabile bu vatandan hangimiz
..

Devamını Oku